Tarife (ET, VT in MT) za omrežnino bo zamenjal sistem obračunavanja s petimi časovnimi bloki. Časovni bloki bodo razdeljeni na visoko tarifo (višja sezona pozimi) od novembra do konca februarja in nizko tarifo (nižja sezona poleti) od marca do konca oktobra. V vsaki sezoni se bodo izmenično obračunavali štirje bloki, glede na delovni ali dela prost dan v posameznem dnevu pa nastopijo trije različni časovni bloki.
Najdražji bo časovni blok 1, ta se pojavi le v višji sezoni, najcenejša bo uporaba omrežja v časovnem bloku 5, ki nastopi le v nižji sezoni.
Cena omrežnine določena za posamezni časovni blok
Cena omrežnine bo v večji meri odvisna od moči. V primerjavi z dosedanjo delitvijo stroškov omrežja gre torej za večjo stroškovno obremenitev tarifnih postavk za moč v primerjavi s tarifno postavko za energijo. Tarifne postavke omrežnine za prenos oziroma distribucijo za porabljeno energijo po časovnih blokih bodo določene s strani Agencije za energijo RS povezava na cenik
Nov tarifni sistem prinaša še dve novosti, dogovorjeno in presežno moč.
Kaj pomeni dogovorjena obračunska moč?
Dogovorjena moč pomeni vnaprej določeno obračunsko moč uporabnika sistema. Izhajala bo iz preteklih navad odjema električne energije oz. na podlagi dosedanjih potreb po elektriki in bo določena individualno za posamezno merilno mesto, vendar le tam, kjer so omogočene 15-minutne meritve. Za merilna mesta brez 15-minutnih meritev obračunsko moč predstavlja odstotek glede na priključno moč, ki je določen v Aktu. Če boste v 15 minutnem intervalu presegli dogovorjeno moč, boste za to morali doplačati. Doplačila za prekoračitev do leta 2026 ne bo potrebno plačati.
Kot uporabniku sistema vam bo dogovorjeno obračunsko moč določil elektrooperater za posamezni časovni blok za prihodnje koledarsko leto in vas z njo seznanil z računom za omrežnino za mesec junij, julij in avgust.
Če imate kot uporabnik sistema enotni račun, vas z določitvijo dogovorjene obračunske moči za naslednje koledarsko leto za posamezno prevzemno-predajno mesto seznani dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust.
Vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč boste lahko spremenili glede na vašo pričakovano porabo. Če boste presodili, da lahko spremenite ali razporedite svojo porabo in uporabljate omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, boste neposredno vplivali na svoje stroške omrežnine in si tako znižali mesečni račun za omrežnino.
Pomembne spremembe za gospodinjstva
Morebitno preseganje dogovorjene moči v posameznem časovnem bloku, ki se spremlja v 15-minutnem intervalu, lahko gospodinjski odjemalci predvidite, če preprosto seštejete moči naprav oziroma njihovih trošil, ki jih boste sočasno aktivirali. Takih naprav v gospodinjstvu ni veliko, sočasna uporaba v največjem možnem obsegu je navadno redkost, zato je nadzor izvedljiv brez večjih težav. Te informacije bodo tudi na voljo končnim odjemalcem na spletnih straneh agencije (www.uro.si). To pomeni, da boste lahko z manjšim ali večjim časovnim zamikom vključitve določene naprave brez težav uporabljali omrežje znotraj dogovorjene moči.
Presežna moč
Če dosežena moč (to je izmerjena moč odjema nad dogovorjeno obračunsko močjo) uporabnika sistema v posameznem časovnem bloku znotraj obračunskega meseca preseže dogovorjeno obračunsko moč, se vam za vsako 15-minutno prekoračitev obračuna omrežnina za presežno moč.
Sprememba dogovorjene obračunske moči
Dogovorjeno obračunsko moč je mogoče spreminjati. Za spremembo dogovorjene obračunske moči se lahko odločite iz različnih razlogov, na primer zaradi zamenjave energenta za ogrevanje ali naložbe v obnovljive vire oziroma hranilnik energije ter sistem za upravljanje energije. Sprememba dogovorjene moči je smiselna, če pretekli podatki, na podlagi katerih je bila izračunana dogovorjena moč, ne odražajo režima odjema v prihodnosti. Obračunsko moč lahko povišate v primeru, da ne presegate dogovorjenih konic, pa jo lahko zmanjšate in s tem privarčujete.
Dogovorjeno obračunsko moč, s katero vas bo seznanil elektrooperater z računom za omrežnino ali dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust, do 20. septembra tekočega leta lahko spremenite tako, da elektrooperaterju brezplačno posredujete novo dogovorjeno obračunsko moč za posamezne časovne bloke za naslednje koledarsko leto. V nasprotnem primeru se šteje, da je s strani elektrooperaterja določena obračunska moč ustrezna.
Zahteva za spremembo dogovorjene obračunske moči je možna tudi izven zgoraj navedenega roka. Pri tem morate navesti, na katero časovno obdobje se sprememba nanaša. Spremembo dogovorjene moči lahko zahtevate za obdobje najmanj enega koledarskega meseca, in sicer samo vnaprej od prvega dne v naslednjem mesecu, če ste zahtevo oddali do vključno osmega dne v mesecu. Sprememba dogovorjene obračunske moči je brezplačna.
Dogovorjeno moč lahko spremenite pisno po navadni pošti ali elektronski pošti preko svojega dobavitelja, elektrooperaterja ali preko portala Moj Elektro.
Distribucijski operater vas mora mesečno seznanjati o prekoračitvah obračunske moči in stroških, ki bi nastali, če bi se omrežnina za presežno moč zaračunala. Navedene informacije bodo navedene na računu ter na portalu Moj Elektro.